Túlavé psy niekedy brešú na mestskej polícii

27.07.2012 09:28

Túlavých psov je v kúpeľnom meste čoraz viac. Mestská polícia odchytila v minulom roku dvadsaťšesť psov.

TURČ. TEPLICE. Túlavé psy začínajú byť v Turčianskych Tepliciach problém. Mesto nemá útulok, kam by zablúdené zvieratá umiestňovalo. Pri extrémnych prípadoch v Turčianskych Tepliciach pomohol kedysi Vladimír Hatara z martinského útulku, ale iba ako súkromná osoba. Martinský útulok je totiž určený len pre túlavých psov v meste Martin, ktoré ho dotuje financiami.

 

Niekedy sa objaví aj líška

Mestská polícia v Turčianskych Tepliciach v minulom roku zasahovala celkovo pri odchyte 26 túlavých psov. Len pre porovnanie, v Martine sa denne stratí od desať do dvadsať psov.

Zranenia spôsobené túlavými psami v Turčianskych Tepliciach polícia zatiaľ nezaznamenala. Okrem psov však mali hlásené aj dve túlajúce sa líšky po sídlisku Horné Rakovce, ktoré lačne čakali na jedlo pred dverami bytovky. Odchyt nielen psov, ale aj iných zvierat je náročný, vyžaduje potrebnú výbavu. Policajti si ju už zadovážili, priestor pre odchytených psov im však stále chýba.

Majitelia hľadajú psov na webe

Dočasne takéto psy umiestňujú do klietky miestneho veterinára Petra Rišicu, ktorý má veterinárnu ambulanciu v Turčianskych Tepliciach. Niekedy sa však stáva, že kým si po zablúdeného psa majiteľ príde, pobudne aj na mestskej polícii v miestnosti pre bicykle. V praxi pomáha zverejnenie fotografie psa na mestskej webovej stránke. V minulom roku svojho domáceho miláčika takto spoznalo dvadsať z dvadsiatich šiestich majiteľov.

Hoci je problém s túlavými psami v kúpeľnom meste nie je kľúčový, vyžaduje si systémové riešenie.

Po Silvestri sa stav naplnil

Spolupráca medzi mestskou políciou a veterinárom Petrom Rišicom funguje už asi rok. „Bežne sa týždenne u mňa v klietke objavia asi dva psy. Extrémne to bolo po Silvestri, kedy sa vyľakalo viac psov a dalo sa na útek pred hlukom zábavnej pyrotechniky. Mal som tu asi šesť psov, ale už sa štyria majitelia k nim prihlásili," povedal Peter Rišica, ktorý berie pomoc mestu ako dočasné riešenie.

„Nemám toľko klietok pre ne a ani krmivo. Nemám však problém s tým, ak by sa mesto spolupodieľalo na projekte útulku a rozšírili by sa pri mojej ambulancii klietkové priestory a našli sa peniaze na krmivo pre nich," načrtol možné riešenie veterinár.

Radnica prisľúbila, že problém bude riešiť. „V spolupráci so zverolekárom Petrom Rišicom sa pokúsime dospieť ku konkrétnym záverom a riešeniam," reagoval prednosta Mestského úradu Peter Matula.

 

piatok 21. 1. 2011 8:01 | Jana Kovalčíková
© 2011 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

 

 

Túlavé psy v kotercoch mestskej polície spôsobujú problémy

17. Júl 2012 · Autor: Viliam Vaš

A nielen samotnej Mestskej polícii (MsP) v Rimavskej Sobote, ktorá musí ošetrovať odchytených vyhodených domácich

miláčikov z vlastného rozpočtu. Ale sú tu aj obyvatelia okolitých domov

, ktorým prekáža nielen zavýjanie a šíriaci sa zápach dočasne väznených psíkov. Že to nie je nejaké luxusné ubytovanie, sme sa presvedčili na vlastné oči. Ba čo viac, majitelia nehnuteľností susediace so psím útulkom nám zaslali do redakcie aj svoje kritické stanovisko, kde opisujú trampoty súvisiace s prevádzkou tohto dočasného zvieracieho zariadenia.

Viackrát sme na Gemerlande (napr. v článkoch: Útulok pre psov na dlhé lakte a Interpelácia poslanca Juhásza o chodníku a túlavých psoch ) upozorňovali na akútny problém s odchytávaním a ošetrovaním túlavých psov v našom meste. Zároveň sme v týchto a ďalších článkoch písali aj o úprimnej snahe dvoch mladých podnikateliek z Rimavskej Soboty začať prevádzku súkromného útulku pre týrané a opustené zvieratá na pozemkoch mesta. Pripomíname, že opustené zvieratá

odchytené mestskou políciou, podľa ich sľubu, by prebrali do bezplatnej starostlivosti. A tým by sa vyriešilo hneď niekoľko problémov mesta a MsP. Prinášame vám stanovisko majiteľov nehnuteľností susediacich s tzv. mestským útulkom pre psov po redakčnej úprave:

„Budova MsP na Ul.Hviezdoslavovej, ktorá je takmer v centre mesta, bola v 90-tych rokoch po odkúpení Mestom Rimavská Sobota od súkromníka prerobená na „vývarovňu“. Všetko prebehlo v súlade so stavebným konaním a so súhlasom susedov. Avšak, v budove „vývarovne“ bola z ničoho nič zriadená stanica mestskej polície. Pritom vo dvore MsP bol však už bez súhlasu susedov zriadený tzv. dočasný útulok pre psov! Od tej doby, vyše 17 rokov musia obyvatelia žijúci v blízkosti budovy MsP (a tým aj útulku) trpieť zavýjanie odchytených psov ! (Pozn aut.- s pripojenou zaujímavou poznámkou pisateľov: „psi sú odchytené zväčša pred zasadaním mestského zastupiteľstva). Konštatujeme, že je to týranie psov, a tým dotknutí nepriamo porušujú aj nočný kľud v okolí budovy MsP- paradoxne tí, ktorí kontrolujú aj zachovanie nočného kľudu na území mesta!“

V závere svojho stanoviska občania z dotknutých domov na Ul.Mikszátha navrhujú nasledovné riešenie: „Sme za to, aby bol urýchlene zriadený útulok pre túlavých psov mimo obytného a centrálneho územia mesta ako v iných funkčných mestách!“

Poznámka: Stanovisko občanov bolo zaslané predsedovi Komisie ochrany verejného poriadku

a prevencie kriminality poslancovi MsZ Rimavská Sobota Viliamovi Vašovi a redakcia Gemerlandu ho má k dispozícii.

Autor: Viliam Vaš